İnş. Yüks. Müh. Abdulkadir Kuru

12 Şubat 1943 yılında Mersin’in Gülnar ilçesi Bereket köyünde tarlalarda çiftçi olarak çalışan Bekir ve Emine Kuru’nun dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.İlköğrenimini Bereket Köyü İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini köy muhtarının yardımları ile Gülnar Ortaokulunda lise öğrenimini de 1967 yılında Bursa Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. Lise öğretimi süresinde okuldan arta kalan vakitlerinde seyislik yapmış ve yazları Bursa’nın Çekirge ilçesinde bir fabrikada çalışmıştır.

1968 yılında Yıldız Akademisi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı. İstanbul’da öğrencilik hayatı boyunca gündüzleri İstanbul Üniversitesi Hastanesinde hasta bakıcılığı yaparak masraflarını karşılayabiliyor bu sayede hasta bakıcıları için ayrılan odada ders çalışabiliyor ve orada yatıyordu. 1972 yılında Ganimet Kuru ile hayatını birleştirdi ve bu evlilikten 3 çocuğu dünyaya geldi.  1973 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve 1974 yılında sınavı kazanarak Y.T.Ü Mühendislik Mekaniği bölümünde asistan olmaya hak kazandı.  Asistan olarak görev yaptığı süre içerisinde Kabataş Ticaret Lisesi ve Zincirlikuyu Yapı Sanat Okulu’nda dersler verdi.  1976 yılı sonuna kadar bu görevine devam etti ve askerliğini yapmak üzere İzmir’e gitti.  Askerliğini yaptığı süre içerisinde Ege Ordu Komutanlığı İnşaatının yapımına, çalışmalarıyla katkıda bulundu.   Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1977 yılında Mersin İl Bayındırlık Müdürü olarak göreve başladı. Bu süre içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü Binası, Adliye Sarayı, Milli Eğitim Müdürlüğü Binası,  Bayındırlık Müdürlüğü Binası ve çok sayıda okul inşaatı projelerine imza attı. 1981 yılında Tokat İl Bayındırlık Müdürlüğüne atandı. Bu görev süresince de Tokat Özel İdare Binası, Valilik binası olmak üzere dönem Tokat Valisi Merhum Recep Yazıcıoğlu ile birçok yol ve köprü projelerine çalışmalarıyla katkıda bulunmuştur. Mersin’de görevini yaptığı süre içerisinde Valiliğin isteği ile Petrol Kimya Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi olarak derslere girmiştir. Mersin’de görev yapan ve çalışan birçok başarılı isim O’nun öğrencisidir. 1987 yılında Bayındırlık Müdürlüğü görevinden istifa ederek Akkur İnşaat Ltd. Şirketini kurdu ve Serbest İnşaat Mühendisliği ve İnşaat Müteahhitliğine başladı. Başta Mersin Toroslar ilçesinde Toroslar Belediyesi Hizmet Binası, Toroslar İlçe Kaymakamlık Hizmet Binası, İlçe Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası, ilçedeki birçok bankanın ihaleleri ve yapım işleri olmak üzere 1987 yılından bu yana 2000 dairenin üzerinde konut projesine imzasını atmıştır. Şu an oğulları Bülent ve Levent Kuru ile birlikte aktif olarak şirkette çalışmaya devam etmektedir. İnşaat Mühendisleri Odası üyesi ve etkin bir katılımcısıdır. Yeni nesillere en önemli tavsiyeleri şunlardır:

Hedef belirlemeli ve bu hedefi severek, başaracağınıza inanmalısınız.

Ticaret ahlakı ve insan sevgisi sizlere her toplumda, her kesimde bulunabilme ve iletişim kurabilme yeteneğini kazandırır.

Teknolojinin her imkanından faydalanmalısınız ki yeniliklere her zaman açık olup, uyum sağlayabilesiniz.

Risk almadan başarıya ulaşamazsınız, fakat alacağınız riskin büyüklüğüyle başarınız ne kadar doğru orantılıysa, olası götürüsünün de o orantıda olacağını unutmayınız.